«

»

Gru 20

Święta, święta

wigiliaW święta człowiek może trochę zwolnić;) Można skupić się na rodzinie i spędzić trochę czasu razem. Okazji do dobrej zabawy jest mnóstwo – zaczynając od wspólnego pieczenia pierników i lepienia pierogów (co prawda, jak sama to robiłam – zajmowało mi to pól dnia, jak robię to z córka – cały dzień paprzemy się w mące – ale jej radość jest bezcenna!) – poprzez wspólne strojenie choinki – kończąc na wspólnej, uroczystej kolacji, po której przychodzi czas na prezenty i Mikołaja, któremu trzeba powiedzieć wierszyk albo zaśpiewać piosenkę;)

Ja wychodzę z zasady, że w święta można sobie odpuścić dietę i trochę zaszaleć. Czy to w kwestii potraw – bo te tradycyjne nie zawsze są dietetyczne przecież, czy też w kwestii ciasta i innych słodkości. Bo przecież nie o to chodzi – żeby wszystkiego sobie zawsze odmawiać. Trzeba tradycyjne czuć się sytym w święta – bo inaczej nie były by to prawdziwe święta przecież!!!

W tym roku zafundowaliśmy moim rodzicom wycieczkę do Finlandii pod choinkę – bilety są na kwiecień, więc zdążą się przygotować. A to wszystko dlatego, że mój tato zafascynował się tym krajem, jego językiem i kulturą. Kiedyś wpadł do mnie i zaczął rzucać słówka po fińsku – mineraalivillaelementti czy polyuretaanielementti. Jak wpisałam je w google – znalazłam stronę – http://fasmer.fi/ – i okazało się, że to techniczne zwroty. Pośmieliśmy się z tego, ale tata nie dał za wygraną i zaczął się uczyć:) Także jego wiedza na pewno się przyda – a chcemy też podziękować rodzicom za ogrom pomocy, jaką dostajemy na co dzień przy dzieciach. Nigdy nie będziemy w stanie się odwdzięczyć…